Çini Atölyesi

Çini Atölyesi

Çini, bir tür killi topraktan yapılan ve daha sonra fırında pişirilen, çeşitli renk ve motiflerle süslenmiş seramik parçasına verilen isimdir.

Doğu’da başlayan ve zamanla tüm Avrupa’ya yayılan çinicilik, Osmanlı Dönemi’nin de vazgeçilmez sanat dalları arasına girmiş, camilere, duvarlara, köşklere, sarayların iç ve dış cephelerine tüm ihtişamıyla hayat vermiş, ince işçiliği ve detaylarıyla objeler üzerindeki asil duruşunu hep taşımıştır.

Çini sanatı, vazolardan tabaklara, sürahilerden çeşitli kaplara kadar eşyalarda da renkli desen ve motiflerle yer almış, yüzyıllardır değerli bir sanat olarak hayatımızın içerisinde varlığını korumuştur.

Şimdilerde ev ve çeşitli mekânlarda dekorasyon ürünü olarak kullanılan çini eserler, zamanla farklı boyut kazanmış bitkisel kökenli desenler, yazılar, farklı renkler kullanılarak uygulama alanı genişletilmiştir.

Çini atölyesi ile hazırlanmış olan seramik parçalara, fırçalarla hayat vermek, özgün desen ve renk kullanımlarıyla yeteneklerinizi öne çıkarmak için sizlere fırsatlar sunuyor, geçmişten gelen güzide sanat dallarından birini daha yaşatmaya devam ediyoruz.