Deri İşleme Atölyesi

Deri İşleme Atölyesi

Köklü bir geçmişe sahip olan ham maddelerden deri, Türklerde ilk olarak Orta Asya bozkır kültüründe görülürken, Anadolu’ya yerleşilmesiyle de bu topraklarda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Göçebe yaşayan ve hayvancılıkla uğraşan Türkler için soğuktan korunma adına yapılan giysiler deriden yapılırken, değerli ekonomik faaliyetlerin gerçekleştirilmesinde de dericilik büyük rol oynamaktaydı. Türklerin günlük yaşantılarında büyük öneme sahip olan dericilik, sadece ekonomik
ve geleneksel alanda değil sanatla da iç içe geçerek günümüze kadar ulaşmış, deri işleme sanatıyla farklı bir tasarım anlayışı gelişmiştir.

Günümüzde derilere işleme yapılarak estetik bir forma bürünülmesi sağlanmakta, dayanıklılığı ve işlevselliğiyle gündelik hayatta birçok alanda kullanıma sunulmaktadır.

Deri işleme sanatıyla anahtarlık, kemer, çanta ve cüzdan gibi birçok aksesuarı sizler de kendi el emeğinizle yapabilir, kendi tarzınızı ürünlere yansıtabilir ve bu sanatın içerisinde üretmenin zevkini, kendi ürününüzü tasarlamanın özgüvenini yaşayabilirsiniz.