Hikayem

Hikayem

1981 yılında Bulgaristan’da doğdum. İlkokul eğitimime Rusya’da başladım. Daha o yıllarda yapılan bazı testler sonucunda el sanatlarına olan yatkınlığım belirlendi. İşte o zaman ileride mutlaka bu alanda okuyup çalışmalıyım dedim. O yaşlardan sonra el sanatlarına olan ilgim katlanarak daha da arttı. Çünkü biliyordum bana en çok mutluluk veren şeyin üretmek olduğunu...

Herkes güzel bakmayı sever eminim ama benim için bakmak ve görmek arasında farklı anlamlar yüklü. Minik bir çiçeğin rengi, gökyüzündeki bulutların şekilleri, bir çocuğun muzip gülüşü…Sanata olan tutkum beni hep daha güzelini aramaya, öğrenmeye yönlendirdi.

1992 yılında ailemle İstanbul’a taşınarak yeni bir yaşama adım attım. Üniversitede Mimari Restorasyon Bölümü’nü okudum. Mesleğimi yıllarca severek yaptım. Topkapı Sarayı Rölöve Anıtlar Müdürlüğü bölümünde başlayan iş hayatım sonrasında nice projelerde yer aldım. Daha sonra
evliliğim dolayısıyla Ankara’ya yerleşerek el sanatları alanına tam anlamda yöneldim ve bu alanda çalışmalarımı genişlettim.

Çalışmalarıma her geçen gün yenisini eklerken özel okullarda El Sanatları Öğretmenliği’ni de tecrübelerim arasına kattım. Bunun yanı sıra hayalim olan kendime ait bir yer açmak fikrini hayata geçirmek adına BELMEK, KEÇMEK, İstanbul ve Ankara Halk Eğitim Merkezi, Ankara Kız Olgunlaşma Enstitüsü gibi kurumlarda eğitim alıp, MEB odaklı birçok kurs ve Workshoplara katıldım. Oyun terapisi eğitimi ile de teorik ve pratik bilgiler kazanarak, çocuklarda el sanatları çalışmalarını oyun terapisi ile birlikte yürütmeye başladım.

Bir kadın ve anne olarak bir şeyler üretmeyi hep sevdim. Üretimlerimin sonucunda aldığım güzel övgüler beni daha da cesaretlendirdi ve el sanatlarında çalışma alanımı genişletmeme vesile oldu. Tam bu noktada Dükkân Ankara’yı açma kararı aldım.

Dükkân Ankara’da, çeşitli desenlerde tahta kalıplar kullanarak kumaşlara ya da seramiklere tahta baskı çalışmaları yapıyor, motiflerin rengârenk dünyasında kayboluyorum. El sanatlarının kocaman dünyasında seramik başta olmak üzere, çini, ahşap, deri, dikiş-nakış ve kumaş üzerine yaptığım çalışmaları da herkesin beğenisine sunuyor, workshoplarda eğitim vererek el sanatları severlerle eğlenceli vakitler geçiriyoruz.

Şimdi kendi hikâyenizi yazabilmeniz ve yapabileceklerinizin farkına varabilmeniz için sizleri de bu renkli dünyaya davet ediyorum.