Seramik Atölyesi

Seramik Atölyesi

En basit tarifiyle çok yüksek sıcaklıkta pişirilmiş toprak anlamına gelen seramiğin ilk kez MÖ 6000’li yıllarında Anadolu’da üretildiği bilinmekte ve bizlere insanlık tarihinin ilk ipuçlarını vermektedir.

Ateşin bulunmasıyla başlayan seramiğin yolculuğu, suyu taşımak isteyen insanların kaplara ihtiyaç duymasıyla ortaya çıkmış, yüzyıllardır el emeğiyle yapılmış kapların insan hayatını ne kadar kolaylaştırdığına şahit olunmuştur.

Bir ihtiyaç gereği doğan seramik, yıllar sonra insanların sanatsal yönlerini dışa vurmak istemeleriyle sanat hâlini almış ve kültürümüzü yansıtan önemli değerlerden biri olmuştur.

Toprağı şekillendirirken kendi iç dünyanızı yansıtabileceğiniz, kendinizden de bir şeyler katabileceğiniz seramik çalışmalarının en güzel yanlarından birisi de, bu sanatla uğraşmak için yaş sınırının olmamasıdır. Seramiğe ruhunuzu katarak ortaya birbirinden güzel ürünler çıkarmak manevi anlamda sizleri doyururken, yeteneklerinizin de farkına varacak, üretmenin keyifli dünyasını keşfedeceksiniz.

Kilin enerji veren özelliğini içinizde hissetmek ve yaratıcı yönünüzü ortaya çıkarmak için sizleri el sanatlarının muhteşem dünyasına davet ediyoruz.