Tahta Baskı Atölyesi

Tahta Baskı Atölyesi

Ülkemizde 600 yıllık bir geçmişe sahip olan ve Tokat’ta bize en güzel örnekleri sunulan yazmacılık sanatı, tekstilin ilk kumaş desenleme  yöntemlerinden biri olmaktadır. Desenler, ağaç kalıplarına adeta bir nakış gibi işlenerek aktarılır, canlı renklerle de taçlandırılırdı.

Kalıplar genellikle yumuşak, kolay oyulabilir, dayanıklı ve boyayı iyi tutan bir ağaç cinsi olan kuru ıhlamur ağacından oyulmakta, farklı tarz desenler ortaya çıkarılmaktadır.

Figürlerin ahşap kalıplara oyulduktan sonra boyanarak, kumaş üzerine baskı uygulanmasıyla elde edilen tahta baskılar, yıllar boyunca Türk milletinin geleneksel el sanatları arasında önemle yerini almıştır.

Günümüzde yazmalardan, perdelere, kırlentlerden, yastık yüzü gibi tüm kumaş yüzeylerine uygulanan tahta baskı sanatıyla, renkli desenlerin enerjisi etrafınızı sarmakta, tarz sahibi dekorasyon ürünleri ortaya çıkarılmaktadır.

El sanatlarının olmazsa olmazı tahta baskı çalışmalarıyla sizler de birbirinden hoş etnik desenlerin, çiçek ve hayvan motiflerinin göz alıcı etkisinden yararlanabilir, sadeliğini koruyan kumaşlarınızı dilediğinizce renklendirebilirsiniz.